Cena Michala Velíška

Stačí jedna vteřina a změní se vám celý život. Stačí jeden člověk na blízku a vše může být jinak…
Dobrý skutek, odvaha, pohotovost, hrdinství…. To všechno mě napadá, když si vzpomenu, co dokázala naše spolužačka Katka Schejbalová.
Co se vlastně stalo?

Jednoho dne se Katka učila v pokoji. Když šla potom jako jiné dny ukázat své mamince žákovskou, našla ji v bezvědomí sedět na gauči. Musela jednat rychle. Zavolala sanitku a než přijela, snažila se udělat, co bylo v jejích silách. Sanitka přijela naštěstí velmi rychle, ale přesto se těch deset minut zdálo nekonečných. Katka to zvládla na jedničku. Po příjezdu sanitky už byla maminka při vědomí a péči o ni převzali záchranáři.
Protože jsme Katku za její odvahu a pohotovost velmi obdivovaly, rozhodly jsme se spolu s kamarádkou, že Katku za její chování nominujeme TAJNĚ na Cenu Michala Velíška. Vyplnily jsme přihlášku na webu Nadace Adra, která ocenění každoročně připravuje, popsaly krátce Katčin příběh a čekaly, co bude dál. Potěšilo nás, že Katka postupovala do dalších kol. V těchto chvílích už sice víme, že mezi tři finalisty vybrána nebyla, ale přestože určitě největší cenou za záchranu maminčina života je pro Katku zdravá maminka, určitě si zaslouží i poděkování Výboru Ceny Michala Velíška, který jí v čele s primátorem Hlavního města Prahy pozval na slavnostní vyhlášení.
Jak už jsem se zmínila, Katku jsme do soutěže nominovaly bez jejího vědomí, proto jsme ji o jejím úspěchu v nominaci informovaly s obavami, co tomu řekne. Hlavu nám ale neutrhla, a tak doufáme, že pochopila, že jsme jí chtěli vyjádřit obdiv a uznání za to, že ve vypjaté situaci neztratila hlavu a dokázala Zachránit život.

Napsala: Lucie Císlerová

Co je Cena Michala Velíška?

michal-velisekPodnětem k založení tohoto projektu bylo jednání Michala Velíška v roce 2005. Cena za neobyčejný statečný čin je udělována na jeho památku těm, kteří neváhali zakročit proti násilí, jehož se stali náhodnými svědky, nebo  pomohli někomu zachránit život.
Kdo byl Michal Velíšek? Michal Velíšek, střihač televize Nova, byl 13. září 2005 na Karlově náměstí v Praze na procházce se svojí devítiměsíční dcerou. Přesto se naváhal zastat neznámé mladé ženy, kterou ohrožoval muž pistolí. Ve věku 32 let za to zaplatil svým životem. Z jeho vraždy byl obviněn a odsouzen na 25 let odnětí svobody 31letý recidivista D. L.
Svým činem rozpoutal Michal Velíšek širokou diskusi na téma „hrdinství v dnešní době”. 28. října 2005 byl vyznamenán prezidentem republiky Medailí Za hrdinství in memoriam. Na památku jeho statečného jednání Nadace ADRA a TV Nova od roku 2006 každoročně udělují za neobyčejný hrdinský čin Cenu Michala Velíška.

Zdroj: www.adra.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..